THUSDAY, AUGUST 9th
Band: Alexandros  (after 6:00 p.m.)

4:30 Festival Opens
5:00 Artisans Court Opens
6:00 Live Music begins
6:30 Church Tour in French
6:30 Hellenic Community of Ottawa (HCO) Junior Dance School Group
7:00 HCO Senior Dance School Group
7:15 Church Tour in English
8:00 Olive Oil Tasting & Seminar – Church Lower Level
8:30 The “Zorba Show”
9:30  Raffle – 50/50 Draw
10:00 Artisans Court Closes
10:30 Close

FRIDAY, AUGUST 10th
Band:  Alexandros (after 6:00 p.m.)

4:30 Festival opens
5:00 Artisans Court Opens
6:00 Live Music begins
6:30 Cooking Demonstration – Church Lower Level
6:30 Church Tour in French
6:30 HCO Junior Dance School Group
6:30 Cooking Demonstration – Church Lower Level
7:00 Odyssey Dance Troupe
7:00 Greek Language Lessons – Athena Indoor Stage
7:15 Church Tour in English
8:30 The “Zorba Show”
9:30  Raffle – 50/50 Draw
10:30 Artisans Court Closes
11:00 Close

SATURDAY, AUGUST 11th
Band: Alexandros (after 6 p.m.)

12:00 Festival Opens
12:00 Artisans Court Opens
1:30 HCO Junior Dance School Group
2:30 Le Troupe Folklorique Grecque Syrtaki Montreal
3:30 HCO Senior Dance School Group
5:00 La Troupe Folklorique Grecque Syrtaki Montreal
6:00 Live Music begins
6:30 Church Tour in French
6:30 Cooking Demonstration – Church Lower Level
7:00 Odyssey Dance Troupe
7:15 Church Tour in English
8:00 Olive Oil-Tasting & Seminar – Church Lower Level
8:30 The “Zorba Show”
9:30  Raffle – 50/50 Draw
10:30 Artisans Court closes
11:00 Close

SUNDAY, AUGUST 12th
Band: Alexandros (after 6 p.m.)

9:45   Church Service
12:00 Festival Opens
12:00 Artisans Court Opens
1:30 HCO Junior Dance School Group
2:30 HCO Senior Dance School Group
3:30 HCO Senior Dance School Group
4:00  Olive Oil Tasting & Seminar – Church Lower Level
6 :00 Live Music begins
6:30 Church Tour in French
7:00 Odyssey Dance Troupe
7:00 Greek Language Lessons – Athena Indoor Stage
7:15 Church Tour in English
7:30  Cooking Demonstration – Church Lower Level
8:30 The “Zorba Show”
9:30  Raffle – 50/50 Draw
10:00 Artisans Court Closes
10:30 Close

MONDAY, AUGUST 13th
Theme: “Multicultural Night”
Band: Alexandros (after 6 p.m.)

4:30 Festival Opens
5:00 Artisans Court Opens
6:00 Live Music begins
6:30 Church Tours in French
7:00 Multicultural Dance Show Featuring:
Odyssey Dance Troupe, FB Serbian KOLO Dance group, Grupo Folklórico “Contigo Perú”, Izvorul Romanian Dance Troupe, Cherun Meru Venezuelan Dance Group
7:15 Church Tours in English
8:30 The “Zorba Show”
9:30  Raffle – 50/50 Draw
10:00 Artisans Court Closes
10:30 Close

TUESDAY, AUGUST 14th
Band: Alexandros  (after 6:00 p.m.)

4:30 Festival Opens
5:00 Artisans Court Opens
5:00 Church Service/Outdoor Procession (Great Vespers of the Virgin Mary)
6:00 Live Music begins
6:30 Church Tour in French
6:30 HCO Junior Dance School Group
7:00 HCO Senior Dance School Group
7:00 Greek Language Lessons – Athena Indoor Stage
7:15 Church Tour in English
7:15 Olive Oil Tasting & Seminar – Church Lower Level
8:30 The “Zorba Show”
9:30  Raffle – 50/50 Draw
10:00 Artisans Court Closes
10:30 Close

WEDNESDAY, AUGUST 15th
Special: Opening Ceremonies – Religious Day commemorating the “Dormition of the Virgin Mary” in honour of which our church is dedicated.
Band: PAVLO Live – Internationally-renowned and award-winning Greek musician

10:00 Church Service
12:00 Festival Opens
12:00 Artisans Court Opens
12:30 Official Opening Ceremonies
2:00 Festival close
4:30 Festival Re-opens
6:30 Church Tour in French
6:30 HCO Junior Dance School Group
7:00 HCO Senior Dance School Group
7:15 Church Tour in English
7:30  Live Music by Pavlo
8:30 The “Zorba Show”
9:00 Raffle – 50/50 Draw
9:05 Live Music by Pavlo
10:00 Artisans Court closes
10:30 Close

THURSDAY, AUGUST 16th

Theme: “Multicultural Night”

Band:  Poseidon (after 6:00 p.m.)

4:30 Festival opens
5:00 Artisans Court Opens
6:00 Live Music begins
6:00 Wine Education Tasting Seminar – Church Lower Level
6:30 Church Tour in French
7:00 Multicultural Dance Show Featuring HCO Senior Dance School Group,  “Daughters of the Oasis” Egyptian Dance Group, “Kalinka” Russian Dance Ensemble, “Viva Mexico”,  Colombian Fusion “Ballet Esmeraldas de Colombia”, Bulgarian dance group ”Rodina”
7:15 Church Tour in English
7:45 Olive Oil Tasting & Seminar – Church Lower Level
8:30 The “Zorba Show”
9:30  Raffle – 50/50 Draw
10:00 Artisans Court Closes
10:30 Close

FRIDAY, AUGUST 17th
Special: Open for lunch 12 pm – 2 pm
Band: Poseidon (after 6:00 p.m.)

12:00 – 2:00 Open for lunch
2:00 – 4:30 Festival closed
4:30 Festival Re-opens
5:00 Artisans Court Opens
6:00 Live Music begins
6:00 Greek Language Lessons – Athena Indoor Stage

6:30 Church Tour in French
6:30
HCO Senior Dance School Group
7:00
Odyssey Dance Troupe
7:15
Greek Mythology Seminar – Athena Indoor Stage
7:15
Church Tour in English
8:30
The “Zorba Show”
9:30  Raffle – 50/50 Draw
10:30 Artisans Court Closes
11:00 Close

SATURDAY, AUGUST 18th
Theme: “Family Day” 12 pm (noon) – 4 pm
Band: Poseidon (after 6:00 pm)

12:00 Festival Opens
12:00 Artisans Court Opens
12:00 – 4:00 Meet the Ottawa Fire Fighters, the Shrine Klowns and the CHEO Bear
1:00 HCO Junior Dance School Group
1:30 HCO Junior Dance School Group
3:30 Levendogenia of St. Peter & Paul Greek Orthodox Church of Kitchener
5:30 Levendogenia of St. Peter & Paul Greek Orthodox Church of Kitchener
6:00 Live Music begins
6:30 Church Tour in French
7:00 Odyssey Dance Troupe
7:00 Greek Language Lessons – Athena Indoor Stage
7:15 Church Tour in English
8:00 Olive Oil Tasting & Seminar – Church Lower Level
8:30 The “Zorba Show”
9:30  Raffle – 50/50 Draw
10:30 Artisans Court Closes
11:00 Close

SUNDAY, AUGUST 19th
Band:  Poseidon (after 6 p.m.)

9:45 Church Service
12:00 Festival Opens
12:00 Artisans Court Opens
1:00 HCO Junior Dance School Group
1:30 HCO Senior Dance School Group
2:00 Orpheas Dance Group from “Laografiko Ergastiri” Montreal
3:00 Olive Oil Testing & Seminar – Church Lower  Level
4:00 Orpheas Dance Group from “Laografiko Ergastiri” Montreal
6:00 Live Music begins
6:00 Church Tour in French
7:00 Church Tour in English
7:00 Odyssey Dance Troupe
8:30 Closing Ceremonies
9:00 The “Zorba Show”
9:00 Artisans Court closes
9:30 Raffle – 50/50 Draw
10:00 GREEKFEST Closed